OLA BILIŃSKA


OLA BILIŃSKA
Kiedy:
28 Marzec 2019@20:00
2019-03-28T20:00:00+01:00
2019-03-28T20:15:00+01:00
Gdzie:
STARA PIWNICA
Krupnicza 15
52-443 Wrocław
Polska
Koszty:
15 - 20 PLN
OLA BILIŃSKA @ STARA PIWNICA | Wrocław | Województwo dolnośląskie | Polska

Ola Bilińska wykona kołysanki z płyty „Berjozkele” w kameralnych, solowych interpretacjach na głos, elektronikę i gitarę elektryczną oraz, wyjątkowo, parę przedwojennych utworów żydowskich kompozytorów, które weszły do kanonu polskiej piosenki. Pojawi się też jeden, zaskakujący cover.

Zapraszamy na to intymne, muzyczne spotkanie z muzyką w jidysz, gdzie wyraziste poetyckie obrazy z przeszłości, nakreślone w tekstach, splatać się będą ze współczesnymi brzmieniami elektronicznych instrumentów, ocieplonych żywym głosem, który zaśpiewa w powracającym do życia języku.

Płyta BERJOZKELE decyzją międzynarodowego jury została uznana za Folkowy Fonogram Roku 2014.

Berjozkele to projekt prezentujący utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki i pieśni „wieczorne”, nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtego okresu; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację. Kołysanki to z założenia intrygujące formy – funkcjonujące na granicy jawy i snu; muzyczne przewodniki w podświadomość, wspomnienia, w czas dzieciństwa. Ola Bilińska dokonała bardzo uważnej selekcji by stworzyć program spójny stylistycznie i pod kątem zawartych w tych utworach emocji, a zarazem różnorodny. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołała te często ponad-stuletnie kompozycje z powrotem do życia, nadając im współczesną, frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów. Utwory wykonywane są solo na głos, looper, delay analogowy, syntezator OP-1, dzwonki orkiestrowe, gitarę elektryczną i drobne instrumenty perkusyjne.

Ola Bilińska – GŁOS, SYNTEZATOR OP1, GITARA ELEKTRYCZNA, DELAY MOOGERFOOGER, PRODUKCJA MUZYCZNA

28.03.19 godz.godz.20:00 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15
bilety: 15 zł – przedsprzedaż w klubie Stara Piwnica (czw-sob),
20 zł – w dniu koncertu do kupienia na bramce.